Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Input Voltage | 310 to 480VAC |
| Frequency | 47 - 53 Hz |
| Intput Window | 310 to 480VAC |
| Output Voltage | 400V / 415VA |
| Efficiency | Better than 98% |
| Ambient Temp. | 0-45 C max |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Frequency | 47-53 Hz |
| Intput Window | 310 to 480VAC |
| Brand | INDUS |
| Efficiency | Better Than 98% |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Automatic |
| Rated Capacity | 300KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | INDUS |
| Input Voltage | 310 to 480VAC |
| Frequency | 47 - 53 Hz. |
| Phase | Three Phase |
| Intput Window | 310 to 480VAC |
| Control Type | Digital controller |
| Response Time | 20 msec Max |
| Warranty | 1 YEAR |
| Output Voltage | 400V / 415VA |
| Efficiency | Better than 98% |
| Display Type | LED, LCD, 7 SEGMENT DISPLAY |
| Mounting | SURFACE |
| Ambient Temp. | 0 - 45 C. max |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Alloy |
| Color | GRAY |
| Voltage Correction Rate for Air Cooled Servo Stabilizer | Upto - 105V / Sec Line to Line |
| Country of Origin | Made in India |
servo voltage stabilizer continuously regulates voltage by adjusting a motor-driven variable transformer. It protects sensitive equipment from voltage fluctuations, ensuring stable power supply. This enhances performance, prevents damage, and prolongs the lifespan of electrical devices. Ideal for industrial and commercial use, it offers precise, reliable voltage control and improved safety.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Intput Window | 310 to 480VAC |
| Input Voltage | 310 to 480VAC |
| Frequency | 47 - 53 Hz |
| Output Voltage | 400V / 415VA |
| Response Time | 20 msec Max |
| Warranty | 1 year |
| Place Of Origin | India |
| Efficiency | Better than 98% |
| Is It Portable | Portable |
| Ambient Temp. | 0 - 45 C. max. |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage Correction Rate for Air Cooled Servo Stabilizer | Upto - 105V / Sec Line to Line |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: