Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Intput Window | 380 to 480VAC |
| Input Voltage | 380 to 480VAC |
| Brand | INDUS |
| Control Type | Digital controller |
| Output Voltage | 400V / 415VA |
| Response Time | 20 msec Max |
| Frequency | 47 - 53 Hz |
| Warranty | 1 YEAR |
| Efficiency | Better than 98% |
| Display Type | LCD , LED , 7 Segment Display |
| Mounting | Surface Mounting |
| Ambient Temp. | 0 - 45 C. max. |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Alloy |
| Color | INDUS |
| Voltage Correction Rate for Air Cooled Servo Stabilizer | Upto - 105V / Sec |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Input Voltage | 380 to 480VAC |
| Frequency | 47 - 53 Hz |
| Intput Window | 380 to 480VAC |
| Brand | INDUS |
| Control Type | Digital controller |
| Response Time | 20 msec Max. |
| Output Voltage | 400V / 415VA |
| Warranty | 1YEAR |
| Efficiency | Better than 98% |
| Display Type | LED, LCD, 7 SEGMENT DISPLAY |
| Mounting | SURFACE |
| Ambient Temp. | 0 - 45 C. max. |
| Is It Portable | Portable |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | GRAY |
| Voltage Correction Rate for Air Cooled Servo Stabilizer | Upto - 105V / Sec Line to Line |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Type | Oil cooled |
| Brand | INDUS |
| Input Voltage | 380 to 480VAC |
| Frequency | 47 - 53 Hz. |
| Output Voltage | 400V / 415VA |
| Intput Window | 380 to 480VAC |
| Control Type | Digital controller |
| Response Time | 20 msec Max. |
| Warranty | 1 YEAR |
| Efficiency | Better than 98% |
| Speed Correction | Upto - 105V / Sec Line to Line |
| Display Type | LED, LCD, SEVEN SEGMENT DISPLAY |
| Mounting | SURFACE MOUNTING |
| Is It Portable | Portable |
| Ambient Temp. | 0 - 45 C. max |
| Automation Grade | Automatic |
| Body Material | Alloy |
| Input Window | INPUT RANGE 340-480V |
| Color | GRAY |
| Voltage Correction Rate for Air Cooled Servo Stabilizer | Upto - 105V / Sec Line to Line |
| Country of Origin | Made in India |
A servo voltage stabilizer continuously regulates voltage by adjusting a motor-driven variable transformer. It protects sensitive equipment from voltage fluctuations, ensuring stable power supply. This enhances performance, prevents damage, and prolongs the lifespan of electrical devices. Ideal for industrial and commercial use, it offers precise, reliable voltage control and improved safety.
Additional Information: