Product Details:
| Type | Offline |
| Capacity | 8 kVA |
| Phase | Single phase to single phase |
| Brand | INDUS |
| Model Name/Number | 7.5KVA/120VDC |
| Usage/Application | Power Backup |
| Output Voltage | 230VDC |
| Frequency | 50 HZ |
| Efficiency | 90 % |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity | >20 KVA |
| Type | Offline |
| Configuration | 1 Phase IN - 1 Phase OUT |
| Brand | INDUS |
| Model Name/Number | STATIC 12KVA/192 VDC |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 220 + 2VAC |
| Weight | 82KG |
| Dimension | 435 X 375 X 713 |
| Efficiency | 90% |
| Battery Voltage | 192VDC |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Offline |
| Application | Desktop PC |
| Waveform | Pure Sine Wave |
| Phase | 1 PHASE |
| Socket Type | Indian 3 Pin |
| Battery Type | Lead Acid |
| Brand | INDUS |
| Usage/Application | Commercial |
| Weight | 56 KG |
| Dimension | 365 X 365 X 570 |
| Warranty | 2 Years |
| Operating Temperature | 0-45 Deg. |
| Output Voltage | 220 +/- 2VAC |
| Frequency | 50 HZ +/- 0.5 Hz |
| Audible Noise | <65 DB |
| Display Type | LCD DISPLAY |
| Efficiency | 90% |
| Degree Of Protection | IP 21 |
| Humidity | Max 95% NON -CONDENSING |
| Integrated Cooling | Heat Sink, Fan |
| Alarm | OVER VOLTAGE, MAINS MCB TRIP PROTECTION, BATTERY LOW , BATT LOW SHUTDOWN, OVERLOAD |
| Display Options | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Mounting Type | SURFACE |
| Change Over Time | <5ms |
| Short Circuit Protection | APPLICABLE |
| Digital Display | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Emergency Power Off | APPLICABLE |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | <2% |
| Charge Current | 10 +/-0.5 ADC |
| Temperature | 0 - 45 DEG |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Type | Offline |
| Brand | INDUS |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 1 PHASE |
| Weight | 70 KG |
| Dimension | 435 X 357 X 713 |
| Warranty | 2 Years |
| Operating Temperature | 0-45 Deg. |
| Output Voltage | 220 +/- 2VAC |
| Frequency | 50 HZ +/- 0.5 Hz |
| Audible Noise | <65 DB |
| Display Type | LCD DISPLAY |
| Efficiency | 90% |
| Humidity | Max 95% NON -CONDENSING |
| Alarm | OVER VOLTAGE, MAINS MCB TRIP PROTECTION, BATTERY LOW , BATT LOW SHUTDOWN, OVERLOAD |
| Display Options | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Mounting Type | SURFACE |
| Change Over Time | <5ms |
| Battery Voltage | 120 |
| Short Circuit Protection | APPLICABLE |
| Digital Display | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Low Battery Indicator | APPLICABLE |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | <2% |
| Charge Current | 10 +/-0.5 ADC |
| Temperature | 0 - 45 DEG |
A Static UPS (Uninterruptible Power Supply) uses solid-state components to provide instant power backup without moving parts. It offers rapid response to power disturbances, ensuring minimal transfer time. Ideal for critical applications, it provides reliable protection against power outages, voltage spikes, and other electrical anomalies.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Usage | for Offices |
| Type | Offline |
| Voltage | 220 V |
| Charging Current | 8A |
| Brand | Indus |
| Model Name/Number | 3KVA / 36VDC |
| Usage/Application | Power Backup |
| Phase | 3 Phase |
| Weight | 31 Kg Net Weight |
| Dimension | 315 x 315 x 520 mm |
| Warranty | 2 Years |
| Operating Temperature | 0 - 45 Deg C |
| Output Voltage | 220 +- 2VAC |
| Frequency | 50 +- 0.5 Hz |
| Efficiency | 90% |
| Crest Factor | 3:1 |
| Mains Voltage Low Cut Off | Inverter Mode 120 V + - 5 VAC : Ups Mode 180V + - 5 VAC |
| Battery Low Cut Off | 10.3 + - 0.2 VDC Per Battery. |
| Full Load Inverter Output Waveform | Pure Sine Wave |
| Output Voltage At No Load | 220 + - 2 VAC |
Do I need a Static UPS?
Hospitals, banks and many high-end medical applications need battery power backup for a prolonged period. Static UPS can be used to ensure a steady uninterrupted power source from a battery alone. We at Indus have designed, configured and installed Online UPS to various offices, banks and commercial places in Thane, Mumbai and across India in the available ranges mentioned below.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Offline |
| Brand | INDUS |
| Phase | 1 PHASE |
| Weight | 53 Kg |
| Dimension | 365 X 365 X 570 |
| Warranty | 2 Years |
| Operating Temperature | 0-45 Degree |
| Output Voltage | 220 +/- 2VAC |
| Frequency | 50 HZ +/- 0.5 Hz |
| Audible Noise | <65 DB |
| Display Type | LCD Display |
| Efficiency | 90% |
| Humidity | Max 95% NON -CONDENSING |
| Alarm | OVER VOLTAGE, MAINS MCB TRIP PROTECTION, BATTERY LOW , BATT LOW SHUTDOWN, OVERLOAD |
| Display Options | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Mounting Type | SURFACE |
| Change Over Time | <5ms |
| Short Circuit Protection | APPLICABLE |
| Digital Display | OUTPUT VOLTAGE, OUTPUT FREQUENCY, INPUT VOLTAGE INPUT FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE , BATTERY CHARGING |
| Low Battery Indicator | APPLICABLE |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | <2% |
| Charge Current | 10 +/-0.5 ADC |
| Temperature | 0 - 45 DEG |
| Dimensions (H x W x D) | 365 X 365 X 570 |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 5 kVA |
| Usage/Application | Commercial |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Offline |
| Capacity | 4 KVA |
| Brand | INDUS |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 1 PHASE |
| Weight | 34 KG |
| Dimension | 315 X 315 X 520 |
| Warranty | 2 Years |
| Operating Temperature | 0-45 Deg. |
| Output Voltage | 220 +/- 2VAC |
| Frequency | 50 HZ +/- 0.5 Hz |
| Audible Noise | <45 DB |
| Display Type | LCD Display |
| Efficiency | 90% |
| Humidity | Max 95% NON -CONDENSING |
| Alarm | OVER VOLTAGE, MAINS MCB TRIP PROTECTION, BATTERY LOW , BATT LOW SHUTDOWN, OVERLOAD |
| Display Options | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Mounting Type | SURFACE |
| Change Over Time | <5ms |
| Short Circuit Protection | APPLICABLE |
| Digital Display | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Low Battery Indicator | APPLICABLE |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | <2% |
| Charge Current | 10 +/-0.5 ADC |
| Temperature | 0 - 45 DEG |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Offline |
| Capacity | 10 kVA |
| Brand | INDUS |
| Model Name/Number | Static 10 KVA/ 180VDC |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 77 KG |
| Dimension | 435 X 357 X 713 |
| Warranty | 2 Years |
| Efficiency | 90% |
| Battery Voltage | 180VDC |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type | Offline |
| Capacity | 5 kVA |
| Brand | INDUS |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 1 PHASE |
| Weight | 49 KG |
| Dimension | 365 X 365 X 570 |
| Warranty | 2 Years |
| Operating Temperature | 0-45 Deg. |
| Output Voltage | 220 +/- 2VAC |
| Frequency | 50 HZ +/- 0.5 Hz |
| Audible Noise | <65 DB |
| Display Type | LCD Display |
| Efficiency | 90% |
| Humidity | Max 95% NON -CONDENSING |
| Alarm | OVER VOLTAGE, MAINS MCB TRIP PROTECTION, BATTERY LOW , BATT LOW SHUTDOWN, OVERLOAD |
| Display Options | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Mounting Type | SURFACE |
| Change Over Time | <5ms |
| Battery Voltage | 12V |
| Short Circuit Protection | APPLICABLE |
| Digital Display | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Low Battery Indicator | APPLICABLE |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | <2% |
| Charge Current | 10 +/-0.5 ADC |
| Temperature | 0 - 45 DEG |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 15KVA |
| Type | Offline |
| Phase | 1 PHASE |
| Brand | INDUS |
| Usage/Application | Industrial |
| Dimension | 435 X 357 X 713 |
| Warranty | 2 Years |
| Operating Temperature | 0-45 Deg. |
| Output Voltage | 230 +/- 2VAC |
| Frequency | 50 HZ +/- 0.5 Hz |
| Audible Noise | <65 DB |
| Display Type | LCD DISPLAY |
| Efficiency | 90% |
| Humidity | Max 95% NON -CONDENSING |
| Alarm | OVER VOLTAGE, MAINS MCB TRIP PROTECTION, BATTERY LOW , BATT LOW SHUTDOWN, OVERLOAD |
| Display Options | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Mounting Type | SURFACE |
| Change Over Time | <5ms |
| Battery Voltage | 192VDC |
| Short Circuit Protection | APPLICABLE |
| Digital Display | INPUT & OUTPUT VOLTAGE & FREQUENCY, BATTERY VOLTAGE, LOAD PERCENTAGE & ALL PROTECTIONS |
| Low Battery Indicator | APPLICABLE |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | <2% |
| Charge Current | 10 +/-0.5 ADC |
| Temperature | 0 - 45 DEG |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: